Stumbo, McKinney lead Barren River Lake T-H Marine FLW tournament

Taylor Stumbo and Danell McKinney have the lead after the first day (Sept. 23) of the T-H Marine FLW two-day bass tournament on Barren River Lake.
Stumbo of Prestonsburg, Ky., leads the Boater division with a catch of a five-fish limit with a weight of 15 lbs. 8 ozs.
McKinney of West Liberty, Ky., leads the Co-Angler Division, catching four fish with a total weight of 8 lbs. 7 ozs.
J.J. Dean of Huntington, W.V., weighed in the Big Bass in the Boater Division with a bass weighing 4 lbs., 8 ozs.
Cole McCourt of Lawrenceburg, Ky., weighed in the Big Bass in the Co-Angler Division with a bass weighing 3 lbs., 7 ozs.
After Saturday’s fishing, the field of 79 boaters and 79 co-anglers was narrowed to the top 16 fishermen in each division.
The 16 boaters and 16 co-anglers will take off day two (Sept. 24) at 6:30 a.m., from the Port Oliver Recreation Area, with weigh-in set for 3 p.m. at Port Oliver.
Top 16 Boaters
1. Taylor Stumbo, Prestonsburg, Ky., 5 fish, 15 lbs. 8 ozs.
2. Daniel Johnson, Lebanon, Tenn., 5, 13-11.
3. Casey O’Donnell, Langston, Ala., 5, 13-10.
4. Ryan Davidson, Branchland, W.V., 5, 12-10.
5. Brent Anderson, Kingston Springs, Tenn., 5, 11-14.
6. Jerry Reagan, Byrdstown, Tenn., 5, 10-05.
7. Jason Bean, Scottsville, Ky., 4, 10-02.
8. Eric Moore, Union, Ky., 4, 9-01.
9. Joe Haunert, West Chester, Ohio, 4, 8-09.
10. William Campbell, Middlesboro, Ky., 4, 8-04.
11. Charles Morrison, Georgetown, Ky., 3, 7-08.
12. Barry Smith, Catlettsburgh, Ky., 4, 7-05.
13. Tim Phy, Cookeville, Tenn., 3, 6-13.
14. Charles Crisp Jr., Catlettsburg, Ky., 3, 6-11.
15. Charles Miller, Lebanon, Tenn., 4, 6-06.
16. Charles Bennington, Scottsville, Ky., 4, 6-03.
Top 16 Co-Anglers
1. Danell McKinney, West Liberty, Ky., 4 fish, 8 lbs. 7 ozs.
2. Chad Hill, Marion, Ill., 4, 8-06.
3. Alex Straubing, Cincinnati, Ohio, 4, 7-05.
4. Bob Wiles, Huntington, W.V., 3, 6-12.
5. Ralph Feldman, Lancaster, Ky., 3, 6-10.
6. Cole McCourt, Lawrenceburg, Ky., 2, 6-03.
7. Jared Rudd, Salyersville, Ky., 3, 5-10.
8. Timothy Ernst, Mt. Eden, Ky., 3, 5-06.
9. Lucas Devere, Berea, Ky., 2, 5-01.
10. Blake Miller, St. Albans, W.V., 2, 4-13.
11. Chris O’Bryan, Harned, Ky., 2, 4-08.
12. Raymond Manis, Jamestown, Ky., 2, 4-06.
13. Bill Haunert, Blue Ash, Ohio, 2, 4-04.
14. Billy Gardner, Livingston, Tenn., 2, 4-02.
15. Colton Smith, Somerset, Ky., 2, 4-01.
16. Mike Frye, Chattanooga, Tenn., 2, 3-13.
Area Boaters Finish
25. James Copeland, Bowling Green, Ky., 3, 5-08
44. Steve Whitaker, Scottsville, Ky., 2, 2-15.
45. James Karnes, Cave City, Ky., 2, 2-14.
49. Steven Paul Brown, Tompkinsville, Ky., 1, 2-01.
51. Gerald Williams, Scottsville, Ky., 1, 1-15.
53. John Daniel, Bowling Green, Ky., 1, 1-13.
56. Bennie Mutter, Glasgow, Ky., 1-13.
X. Tim Leek, Bowling Green, Ky., 0, 0-00.
X. Travis Mosley, Bowling Green, Ky., 0, 0-00.
Area Co-Anglers Finish
29. Brian Dillard, Bowling Green, Ky., 1, 2-12.
33. Joe Taylor, Glasgow, Ky., 1, 2-03.
34. Charles Rushing, Gamaliel, Ky., 1, 2-00.
38. Timothy Vaughn, Bowling Green, Ky., 1, 1-13.
49. Jason Hackett, Bowling Green, Ky., 1, 1-05.
51. Pete Clark, Bowling Green, Ky., 1, 1-05.
54. Ronald Cook, Columbia, Ky., 1, 1-04.
62. Michael Aldridge, Scottsville, Ky., 1, 1-03.
X. Ed Bennington, Scottsville, Ky., 0, 0-00.
X. Josh Morrison, Glasgow, Ky., 0, 0-00.

Leave a Reply